Kick-off sastanak projekta DIH InnovaMare

Projekt DIH InnovaMare poznat i pod nazivom “Cross-border digital innovation Hub for innovative marine technology” sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru programa prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2021.- 2027.

Nositelj projekta je Hrvatska gospodarska komora. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.6 mil €. Planirano trajanje provedbe projekta je 30 mjeseci, a projekt će se provoditi u razdoblju od 1.2.2024.-31.7.2026. godine.

Partnerski konzorcij, uz Hrvatsku gospodarsku komoru kao nositelja projekta, čini osam projektnih partnera: Institut Ruđer Bošković, Šibensko-kninska županija, Sveučilište u Zadru, iz Hrvatske i Unija gospodarskih komora regije Veneto, Regionalna agencija za tehnologiju i inovacije, Nacionalno istraživačko vijeće Italije, Wireless and More srl, iz Italije i četiri pridružene organizacije: Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) iz Hrvatske i Sveučilište u Padovi, Luke Venecija i Chioggia i Veneto Innovazione S.p.A. iz Italije.

Glavni cilj projekta je da DIH postane lider na prekograničnoj i EU razini, u jačanju istraživačkih kapaciteta i prijenosa tehnologije za razvoj inovativnih pomorskih tehnologija koje će omogućiti digitalnu i zelenu transformaciju za održivo plavo gospodarstvo i Jadransko more. DIH InnovaMare će podatke, znanje i resurse u svom ekosustavu pretvoriti u usluge koje će omogućiti tranziciju znanja i tehnologije iz znanstvenoistraživačkih institucija u privatni sektor. Aktivnosti na projektu DIH InnovaMare doprinijet će ostvarenju rezultata projekta, a to su izgrađeni inovacijski kapaciteti za implementaciju pomorskih tehnologija u sektorima plave ekonomije, razvijen pilot program za prekograničnu mobilnost istraživača za primijenjeno istraživanje i suradnju u plavom gospodarstvu, provedene zajedničke pilot akcije i razvijene nove pomorske tehnologije za potrebe tržišta u nastajanju te razvijeni novi inovativni koncepti rješenja za izazove u plavoj ekonomiji.